49. matkajate ja matkajuhtide kokkutulek Viikingite külas

22. november 2016

22.11.16

Nädalavahetusel Harjumaal Viikingite külas toimunud matkajate ja matkajuhtide kokkutulekul valiti aasta matkajaks paljudele juba teleekraanilt tuttavaks saanud 4×4 Reisid oma automatkaga Tšukotkale ning aasta matkategelaseks Matkamessi peakorraldaja Margus Mändmets.

Aasta matkaja tiitli sai seekord automatkajate seltskond 4×4 Reisid. Rait Paimets ja Raivo Malter seiklesid koos 2 vene ekipaažiga üle 2 kuu oma spetsiaalselt teedeta maastikul ja karmides tingimustes sõitmiseks ümber ehitatud maasturitega läbi Venemaa, eesmärgiga jõuda mereni Tšukotka idarannikul. Teekonnal tuli trotsida nii ekstreemset külma kui tormi, autosid hangest välja kaevata, harjuda vaadetega, kus silmapiirini pole midagi peale lumeväljade, peatuspaikades nõrkemiseni suhelda, sest nii on kohalikel kombeks, joosta võidu ajaga, et piirilubade tähtajad ei lõpeks, ja lõpuks jätta remonti vajav auto enne reisi lõppu maha, et üldse koju jõuda… – nii jäi reisi lõppsiht küll saavutamata, kuid sellele vaatamata jõuti kaugemale, kui seni sõiduautodega kunagi jõutud on. Mitu kuud hiljem jõudis koju ka jää- ja lumevangist vabanenud auto…. Läbivalt saatis reisi kohalike soe vastuvõtt ning kaevanduskülades, kus tankimas käidi, valitsev kord.

Aasta matkategelaseks valiti Margus Mändmets, kelle initsiatiivil toimus käesoleva aasta kevadel esmakordselt Tallinna Laululava ruumides Matkamess. Mess osutus osavõtjate sõnul väga edukaks – nagu tagasisidena öeldi, tuli kohale just see õiget sorti rahvas, kellele matkateenused ja -varustus vajalikud on. Hea korralduse ja tiimitöö taga seisis tegus, otsusekindel ja selge sihiga juht. Igapäevaselt tegutseb Margus elamusreise korraldavas ettevõttes & Moments.

Eesti Matkaliidu tänukirja said Toomas Holmberg ja Ingrid Kuligina, kes mõlemad aitasid ette valmistada, korraldada ja läbi viia Eesti meistrivõistlusi mägironimises ning on aasta jooksul oma teadmistega abiks olnud nii kutsekomisjoni töös kui mitmetel koolitustel. Ingrid Kuligina aitas Eesti Matkaliitu edukalt ka projektide ettevalmistamisel ning elluviimisel.

Kokkutuleku kava oli väga tihe ja esinejaid palju. Jagati kogemusi nii matkavõimalustest Eestis kui kaugemal.

Kokkutuleku lõpetas Eesti Matkaliidu volikogu, kus juhatuse volituste aegumise tõttu valiti liidule nii uus juhatus kui president. Eesti Matkaliidu presidendiks valiti Ingrid Kuligina Alutaguse Matkaklubist, uues juhatuses on 5 liiget, uus president ja juhatus astuvad ametisse 1. jaanuaril 2017.

19.-20. novembril Harjumaal Viikingite külas toimunud matkajate ja matkajuhtide kokkutulek oli järjekorras juba 49. Osales üle 100 matkajuhi ja matkahuvilise.

Allikas: Eesti Matkaliit ja EML president Tõnu Pihelgas