Vähemalt 5 põhjust sõita sel talvel Lapimaale!

3. september 2014

03.09.2014

Miks Lapimaa?

Sest Lapimaa on ilus. Ta on seda igal aastaajal, kuid talvel väljendub tema ilu eriti selgelt. See on tõelise talve maa, kus on meetrised lumehanged, lume- ja jääskulptuurideks muutunud puud ja teeviidad. See on ainus koht Euroopas, kus võib lume peale talvel enam-vähem alati kindel olla. Kui Eesti laiuskraadil on kippunud talv viimasel ajal nõrgaks jääma ja ka Euroopa mägipiirkondades (Karpaatides ja Alpides) võib lumepuudus kimbutada, siis Lapimaal, saamide kodumaal, jagub lund aprillini.

Turja Tour Levi suusareis

Sest Lapimaal on jõuluvana. Lapimaa, see on just see ainuke koht maailmas, kus Jõuluvana nägemiseks ei pea ootama 24. detsembrit! Rovaniemi kuulsaim elanik Jõuluvana võtab külastajaid vastu aasta igal päeval. Lapimaa on maagiline jõuluvana kodu, mis asub Soome põhjapoolses osas.

Sest Lapimaal on virmalised. Virmalised tekivad, kui atmosfääri aatomeid ergastatakse päikesetuule osakeste poolt. Ergastuse tulemusel kiirgub valguskvant, mida inimesed näevad virmalistena. Maa magnetpooluste asetsemise tõttu suurtel laiustel on ka virmalised jälgitavad keskmiselt 60-kraadisel või kõrgemal laiusel. Eestis on virmaliste nägemine väga haruldane sündmus, Lapimaal aga igapäevane. Läheb vaja vaid selget taevast.

Võib ainult aimata, millist kohutavat hirmu ja õudu võisid tunda meie kauged esivanemad, kui nad jälgisid pimedatel talveöödel muidu nii rahulikus tähistaevas virmaliste lummavat etendust.  Peaaegu kõigi põhjamaade rahvaste legendides esinevad virmalised kui sillad jumalate ja inimeste, surnute ja elavate vahel.

Turja Tour Lapimaa reis

Foto: Raimo Oinus

Sest Lapimaal on Soome suurimad suusakeskused. Levi on Põhja-Soome üks populaarsemaid suusakeskuseid. See on Soomes mitu korda valitud aasta suusakeskuseks, mis näitab, et tegemist on väga heal tasemel keskusega. Ylläs on vaiksem ja rahulikum suusakeskus kui Levi. Sealt leiab Soome pikimad ja järsemad suusanõlvad, samuti Soome pikima mäestlaskumise nõlva – 3 km.

Sest Lapimaa on põnev. Lapimaal elab hoopis teine rahvus, saamid. Huvitavad on nende kombed ja tavad. Lapimaal on põhjapõdraga kohtumine peaaegu garanteeritud. Lapimaal on põtrade- ja kelgukoerte farmid. Ja Lapimaal on maailma kõige põhjapoolsem loomaaed.

Turja Tour Lapimaa jõulureis

Järeldus: Lapimaale tasub igal juhul minna. Turja Touriga on selleks samuti võimalus:

Lapimaa jõulureis Rovaniemisse